2024. december 12., csütörtök

"Svájcok", SzG3

Eddig nagyjából úgy volt, hogy van Svájc, az igazi. De ahogy kóborol az ember Európában, egyre több helyen kerül abba a helyzetbe, hogy ott is van egy "Svájc". Ami persze így nem igaz, de az adott táj szépsége miatt Svájchoz hasonlították, gondolom főleg turisztikai (pénz szerzési) okok miatt. De lehet, hogy tényleg csak a táj szépségét akarták kiemelni. Az egyes adott helyeken rengeteg a látnivaló, valószínűleg nem is lehet az összeset megtekinteni (vagy nagyon "hely" fanatikusnak kell lenni), én csak inkább kedvcsinálónak írom le a helyeket.

Vissza a főoldalra (katalógus)

Akkor lássuk a "Svájc"-okat:

     - Ausztria:

          - Nexing, Muschelberg - Nexinger Schweiz:

Ez a legkisebb az összes közül, de ez is viseli a megtisztelő "Svájc" nevet. 


Beszámoló Fotóalbuma ITT található!

Aki Nexinget keresi a térképen, annak nehéz dolga van. Ez a hely osztrák viszonylatban is nagyon eldugottnak tekinthető. E miatt viszont tökéletes a csend és a nyugalom. Nagyjából 3 az 1-ben hely, amiből azért a kastélyt ki lehet venni, mert nem tudtam kideríteni, hogy mikor lehet megnézni, a Google Earth-n az van oda írva, hogy ideiglenesen zárva, ami nekem azt jelenti, hogy van olyan időszak, amikor nyitva van. 
Így viszont az első helyre került a nexinegi Svájc a Kagylóhegy-gyel. Itt is figyelni kell a nyitva tartási időt, mert csak késő tavasztól kora őszig van nyitva: Április 1-től október 10-ig minden szombaton, vasárnap és munkaszüneti napokon 9:00 és 18:00 óra között.
Közvetlenül a kastély mögött található egy egyedülálló tájkert: a Nexing-i Svájc.(A parkot a sziklás táj miatt nevezték el így.) A Nexinger Muschelberg a tájpark igazi attrakciója - a szarmata korszakból származó hatalmas kagylógyűjtemény, amely körülbelül 12,5-13,5 millió éves.Ez képezi a bizarr tájkert hátterét. A 20. század első feléből származó személyzeti épületek közül csak egy keskeny, magas kagylómészkőből készült folyosó, barlangszerű részek és egy durván faragott sziklákból készült híd maradt meg. Az erdős terület részben vadrezervátumként szolgál, szarvasokat és őzeket lehet megcsodálni. Csendes, pihentető hely, egy másfajta látványkert várja vendégeit. Jelenleg kecskék vannak a parkban, amely e miatt körül van kerítve. Ingyen látogatható.
Ha a kerttel végeztünk, tehetünk egy nagy sétát a horgász tavak körül. Jól kiépített utak szegélyezik a tavakat, van vagy 8 belőlük. Amikor ott voltam, több, mint 100 (főleg bécsi) autó parkolt a parkolókban és a horgászhelyek nagy része is tele volt (igaz, egyetlen embert sem láttam, aki éppen halat fogott volna (?)).


















     - Csehország:

          - Cseh-Svájc:

Ez a vidék közvetlenül kapcsolódik a Szász-Svájc vidékhez, morfológiailag ugyanaz, csak egy határ választja el a két tájat.

Ahogy Pirna a Szász-Svájc északi kapuja, úgy Děčín-re is el lehet mondani, hogy az viszont Cseh-Svájc déli kapuja. Mindkét város egyébként az Elba partján fekszik.

               - Děčín:



Ha Pirnát Szász Svájc kapujának lehet nevezni, akkor Děčín joggal pályázik a Cseh Svájc kapuja címre. A közös még az, hogy mindkettő az Elba partján fekszik. Mikor tavaly Cseh Svájc felé menet először megálltunk itt, akkor bizony egy kicsit csalódtam benne, mivel csak a Masaryk teret és környékét néztük meg, azon kívül, hogy tiszta volt, nem találtuk egy nagy számnak. De utána még kétszer benn voltunk és felfedeztük a szépségeit is (elsősorban a vár, a környéke (a rózsakert) és a kilátás a szemközti dombra). Bár nem ez a legszebb cseh város, amit láttunk, azért a legrondább sem (és itt csak a cseh relációt kell érteni!).
A város legnépszerűbb turisztikai látványossága természetesen a vár. Kezdetben csak egy erőd, majd reneszánsz, később barokk kastéllyá építették át. Sokáig szovjet helyőrség volt itt (ezt mi is ismerjük), e miatt állapota leromlott és csak 2005-re renoválták (szép lett). Ma kiállítások vannak benne.

Virtuális túra:
1. kilátás Děčín-re

 Děčín
 Děčín
 Děčín
 Děčín
 Děčín
 Děčín
Děčín

Itt alapvetően két fő látványosság van, az egyik a kőhíd Pravčická brána (Prebischtor), a másik a Kamenice patak szurdoka. Sikerült mindkettőt megnézni, viszonylag könnyen elérhetőek.

               - Kamenice patak szurdoka:



Ismét egy szép természeti helyet szeretnék bemutatni Csehországban. Ez a hely is a Cseh-Svájc Nemzeti park része. Az autót Hrensko-ban kell hagyni (kb.: 100 KCS egy napi parkolás) és gyalog kell elindulni a Kamenica völgyébe kitűnően kiépített sétaúton. Kb. 20-30 perc múlva véget ér az út, itt egy kis gáttal felduzzasztották a patakot és csak csónakkal lehet tovább menni (elég húzós az ár, 100 KCS felett egy irányba, egy személynek), de ezt tényleg nem szabad kihagyni. Magas sziklafalak, páfrányok, mohák, fenyők, a víz mindenhonnan csorog lefelé, érdekes színkiválások, stb. Két szakaszon lehet csónakázni, az első az Edmundova souteska, a második a Divoká souteska. A kettő között gyalog kell közlekedni. Ezen a szakaszon sziklába vájt úton, helyenként alagútban megy az út. Természetesen egy jó büfé itt is van a kikötő utáni szakaszon. Kb. fél úton egy hosszú lépcsősoron fel lehet kapaszkodni Mezná községbe. Innen egy jó kerülővel gyalog is vissza lehet menni Hrensko-ba, vagy vissza is csónakkal (vagy tovább a Divokába a következő csónakos szakaszig, de ez most le volt zárva egy néhány nappal ezelőtti áradás miatt). Ez egy világszám, aki erre jár, semmiféleképpen ne hagyja ki!










               - Pravčická brána (Prebischtor):


Most a Pravčická brána (Prebischtor - Kőkapu) környékével ismerkedünk meg. A terep nem túl nehéz, szintkülönbség csak 100-300 m között változik, a táj annál változatosabb. A cseh oldal szorosan csatlakozik az ismertebb német oldallal: az a Szász-Svájc. Azonban látnivalókban a cseh oldal sem marad el. Itt a Pravčická brána-hoz kirándulunk. Az autót Hrensko-ban kell hagyni (1 napi parkolás kb .100 KCS), nem érdemes kísérletezni a természetvédelmi területen történő illegális parkolással, azonnal büntetnek. Kb. 1,5 órás sétával fel lehet gyalogolni a kőkapuhoz (itt újabb belépő - de megéri), amely állítólag Európa legnagyobb ilyen képződménye. A táj fantasztikus, kilátó pontokkal teletűzdelve. A tájékoztatás - turista utak jelölése - példás, egyszerűen jó itt kirándulni. A kőkapu mellett egy turistaszálló, egy vendéglő és egy büfé is van. Szokás szerint jól főznek. Ahhoz, hogy a turistaház mögötti szép részeket is megtekinthessük újabb belépőjegyet kell váltani (már a parkolási díj mellett). Ne hagyjátok ki!

  Hřensko, Cseh-Svájc, Pravčická brána (Prebischtor)
  Hřensko, Cseh-Svájc, Pravčická brána (Prebischtor)
  Hřensko, Cseh-Svájc, Pravčická brána (Prebischtor)
  Hřensko, Cseh-Svájc, Pravčická brána (Prebischtor)
 Hřensko, Cseh-Svájc, Pravčická brána (Prebischtor), az egyik kilátó pont

    - Németország:

          - Frank Svájc:

Frank-Svájc (németül: Fränkische Schweiz) földrajzi régió Németországban, azon belül Bajorországban, Felső-Frankföldön (Oberfranken). A Nürnberg, Bayreuth és Bamberg által körülzárt háromszögben fekvő Fichtel-hegység nyúlványainak vidéke. Nevét a romantika korában kapta annak nyomán, hogy költők és írók Svájchoz hasonlították a táj szépségét. 2022-ben Nürnberg és környékén jártunk, így óhatatlanul is bele botlottunk ebbe a tájba és nem bántuk meg. A tájat határoló városokról a beszámolókat egy kicsit feljebb lehet megtalálni, csak rá kell kattintani a hivatkozásokra.

Mi az alábbi helyeket tudtuk beiktatni az akkori programunkba:

               - Pottenstein, Szabadidőpark (Erlebnisfelsen Pottenstein):


Németországban sok szabadidő park létezik. Ebbe véletlenül bukkantunk. Egyrészt láttunk egy eleinte darunak tűnő valamit a domb tetőn, ez azért nem volt gyanús, mert Németországban mindenhol építkeznek, miért pont ne itt építkeznének? Miután megtekintettük a Teufelshöhle-t, visszafelé ismét láttuk ezt valamit, de most már az én oldalamon volt látható és észre vettem, hogy emberek mászkálnak rajta. Pár száz méter után egy parkolóhoz értünk, ahol kiderült, egy dupla bobpálya alja található ott. Viszont a pénztár zárva volt és a bobok sem álltak meg hanem fordultak a felhúzó részre és már mentek is felfelé. Némi keresgélés után kiderült, hogy itt először fel kell menni, mivel ott van a park és onnan lecsúszni majd vissza a kiinduló pontra. Kiderült, autóval vissza kell menni a pottensteini vár elágazásáig (ott jobbra kell lekanyarodni a várhoz és balra a parkhoz. Az utolsó kép az elágazásnál készült a várról). Szerencsére nagy parkoló van, könnyű volt megállni. Alapvetően három fő látványosság van: a Skywalk, a dupla nyári szánkó-pálya, és egy össze-vissza kanyargó konvejor szerű ülőlift (nem tudom mi a pontos neve). Ezen kívül még néhány kisebb hely, főleg gyerekeknek. Itt is alapvető, hogy a kombijegyek, vagy ha ugyanarra vesz valaki jegyet, de több alkalomra, akkor sokkal olcsóbb, mint az egyszeri használat. Mi végül is a Skywalkra mentünk fel, valamint lementünk az egyik pályán.  A Skywalk igen stabil, szerintem sokaknak érdemes lenne felmenni rá, mivel a kilátás nagyon szép. Igen biztonságosnak bizonyult a bob pálya is. 
Igazából sokkal többet nem tudok írni a helyről, nagyon kulturált, biztonságos, így szerintem egy kisebb megállást megérdemel, ha valaki erre jár (valamint nagyon jónak tartom az ár/érték arányt: pld egy út a bob pályán 4 Euró/fő volt (2022), de lehet több alkalmas jegyet is venni, az még olcsóbb). Mi nagyon jól éreztük magunkat. AZ utolsó képen Pottenstein vára látszik.

beszámoló fotóalbuma ITT látható!














Burg Pottenstein

               - Pottenstein, Teufelshöhle:


Ahogy minden nap pontosítottam az aznapi látnivalók megtekintésének tervét, szinte véletlenül bukkantam erre a helyre (Bamberg és Bayreuth között). Miután barlang mániás vagyok, így azonnal beiktattam az aznapi tervbe. Az is aznap derült ki, hogy bár ismerem (és jártam többször is ott) Szász-Svájcot, Cseh-Svájcot, Frank Svájcról nem is hallottam. Márpedig ezt a környéket így hívják. Kb. 1000 barlang található ebben a gyönyörű környezetben és ez a barlang ennek szinte a központjában van. Gazdag cseppkő díszítéssel rendelkezik, impozáns sztalagmitokkal és cseppkövekkel és Németország egyik legszebb látványbarlangjaként tartják számon. Évente kb. 140.000-n látogatják, ezzel Európa egyik leglátogatottabb bemutató barlangja. A barlang bejárata egy 25 méter széles és 14 méter magas portál, Németország egyik legnagyobb barlangbejárata (ez a nagy Ördögbarlang, nem messze, a lejáratról elérhetően található a kis Ördögbarlang). Hatalmas parkoló területet alakítottak ki a patak partján (többek között halastavakat is kialakítottak a patakra támaszkodva), innen kell felmenni a pénztárhoz. A pénztárral egy szinten, egy  sziklapárkányon kialakítottak egy büfét, ami egyben ajándékbolt is. Amúgy a barlangtúra végén ide fogunk visszatérni egy hátsó ajtón keresztül.Ha megváltottuk a jegyünket, akkor a jegy mellé kapunk egy számot, ami azt jelzi, hogy hányadik turnusba tartozunk. Azt nem sikerült kideríteni, hogy az én számom túrája mikor indul, de kiderült, mindenki a 7-es számot kapta. Úgy láttam, ezek szerint minden egész órában indul túra (7 Euró/fő). Maga a barlang igazából két nagy teremből áll, valamint az ezeket összekötő, bányászattal előállított folyosókból (itt is vannak kisebb termek cseppkövekkel). Mindkét teremben a tájékoztató után fény és hangshow volt látható és hallható. Miután csak egy vezető volt velünk, kissé meglepett, hogy bár mindig megvárta, hogy a csoport távozzon az előző helyről, a következő helyen már meg is előzött minket és ott várta a csoportját. Mint a Wiki-ből kiderült, erről kis mellékfolyosók gondoskodtak. A barlang három szinten helyezkedik el, a túra mindhármat bejárja.  (e miatt jelentősebb szintkülönbségek vannak, sokat kell lépcsőzni). Amúgy ragyogóan kialakított utak vannak, csodás rozsdamentes korlátokkal, jó a hangminőség a show-knál, a fényekkel egy kicsit nem voltam elégedett, kissé giccsesnek tartottam a színeket (de ez legyen az én problémám). A végén felmentünk a legfelső szintre és itt volt a kijárat. Itt történt a legnagyobb meglepetés, ugyanis egy olyan szikla labirintusba jutottunk, ami talán az Indiana Jones filmekben látható trópusi helyszíneken lelhető fel: keskeny út a sziklák között, mohák, páfrányok mindenhol, átszűrődő fény a növényeken keresztül, eszméletlenül szép volt. Végül a nagy Ördögbarlang felett lyukadtunk ki, innen egy ösvényen keresztül lejutottunk a már említett büfébe, elhaladva a kis Ördögbarlang előtt. Itt jól beebédeltünk, majd tovább autóztunk Bayreuth felé.
Nagyon jól éreztük magunkat, különösen abban a kontextusban, hogy a beiktatott látnivalók szinte kizárólag városias környezetben voltak, városok, várak, kastélyok (bár sok szép kastélykert is volt, de azok mesterségesek, ez és a környék természetes), nagyon jól esett itt egy jót kirándulni.

Érdemes a fotóalbumot is megnézni, ott sokkal több kép látható a barlangról!

beszámoló fotóalbum ITT látható!


az a fekete folt a nagy Ördögbarlang bejárata












- a kijárat és a szikla labirintus:








a parkoló
a kis Ördögbarlang

Mi akkor ennyi helyet tudtunk a helyi "Svájc"-ból megnézni, inkább kedvcsinálás miatt tettem ezeket fel, mert számtalan más, kitűnő hely van még itt,  a fent megjelölt három határoló várost is beleértve (e miatt nem volt elég a túrára rászánt idő több Svájc-hely megtekintésére).

          - Szász Svájc:

Közép-Európa egyik leglátványosabb, legnépszerűbb idegenforgalmi régiója, a Csehország és Németország határán fekvő Cseh Svájc és Szász Svájc nevű, rendkívül változatos felszínű, különleges sziklaformációiról híres régió. Az Elba vágja ketté ezt vidéket, jobb partján a cseh és a német oldalon is Nemzeti Parkokat alakítottak ki, ahol a legszebb, legérdekesebb látványosságok csoportosulnak, de a folyó bal oldalán is számtalan látnivaló várja a látogatókat. A területnek Svájchoz annyi köze van, hogy a XVIII. század második felében svájci festőművészek utazgattak erre, és a szülőhazájukra emlékeztető tájat ők nevezték el Szász Svájcnak. A német oldalon Elbsandsteingebirge nevű, homokkőből álló hegység az évmilliók során csodálatos sziklaalakzatokká erodálódott. A régió északi kapuja, Pirna városa. A Szász Svájc Nemzeti Park két részből áll, az északi, Vordere Sächsische Schweiz (Elülső Szász Svájc) és a Csehországgal határos Hintere Sächsische Schweiz (Hátsó Szász Svájc) nevű egységből.

               - Bad Schandau:


Szász-Svájc meglátogatásához jó kiindulópont. A városka nem egy nagy szám, de jókat lehet sétálni az Elba partján. Kis történelmi városmag. A város közepéről indul a Kirnitzschtal. Itt autóval és villamossal is be tudunk menni a Szász-Svájc területére. A sárga villamos eléggé sűrűn jár ahhoz, hogy aki azzal kirándul, az ne féljen attól, hogy sokat kell várnia a visszaúthoz. A völgyben van az üdülő és kúraövezet is. A városból egy történelmi liften is feljuthatunk a város feletti platóra, ahonnan szintén indulnak utak a sziklák felé.

Bad Schandau, Kirnitzschtal villamos
 Bad Schandau
Bad Schandau - Hotel Elbresidenz

               - Königstein, Festung Königstein:


Ha Drezda és a cseh határ között vagyunk valahol, akkor Königstein erődítményét semmiképpen ne hagyjuk ki. Az erőd alatt egy új parkolóház épült, gyakorlatilag nem lehet kihagyni (fizető). Innen kb. negyed óra alatt kényelmesen felsétálhatunk az erőd bejáratához. Az erődbe kétféleképpen juthatunk be (ezt még a jegy megvétele előtt el kell dönteni). Ha gyalog (ez az olcsóbb), akkor balra kell fordulni és a gyalogúton felsétálni a bejáratig. Ez több kapun keresztül kb 50 m szintkülönbség legyőzés után a kaszárnya közepére visz fel. A másik út: lifttel felmenni. Van egy panorámalift és egy személy - teher felvonó is, ezt egy rövid alagúton lehet elérni (még teherautót (pickup) is szállít). Az erőd maga kb. 10 ha-on terül el, egy a Szász Svájcnál már említett sziklacsoport típuson. Ennek legyalulták a tetejét és egy hatalmas erődrendszert építettek ki. A ny-i rész kivéve körbe lehet (és érdemes!) gyalogolni az erőd várfalán. A kilátás egyszerűen lenyűgöző. A terület egyharmada erdő, így napos időben árnyékban is sétálhatunk. A régi kaszárnya majd minden épülete valamilyen katonai tematikus kiállítás, elég érdekesek. A belépővel mindegyikbe be lehet menni, nincs külön belépő! Az egész hegyet kényelmesen körbe lehet a vár alatt is sétálni, az iramtól függően 1-1,5 óra.

A beszámoló Fotóalbuma ITT található!

 Festung Königstein
 Festung Königstein
 Festung Königstein
 az Elba az erődből
 Festung Königstein
 Festung Königstein
Festung Königstein

A táj leglátogatottabb helyszíne a Bastei sziklái (ez érhető el a legkönnyebben, valamint itt téved el a legkevésbé valószínűleg az ember, mivel hihetetlenül cikkcakkos az egész terület és mivel gyakorlatilag nincs látható viszonyítási pont, igencsak nehéz a tájékozódás vizuálisan):

               - Bastei sziklái:


Ha már Cseh Svájcban vagy Drezdában vagyunk, nem szabad kihagyni egy Szász-Svájc-i túrát. A legismertebb hely Bastei (e miatt egy kicsit túlzsúfolt). Ezt úgy lehet kikerülni, hogy nem a Bastei nagy parkolójába megyünk be autóval, hanem a másik oldalon megállunk Oberrathennél, ott lerakjuk a kocsit, majd komppal átmegyünk Niederrathenbe (ide egyébként sem lehet kocsival bemenni). Itt egy kicsit körül kell nézni, ilyen virágos helyet még Németországban is csak ritkán lehet látni. Ezután meg kell keresni (a kikötő felől) balra menő Basteiweg-et (jelezve van), és egy nem túl meredek, de lépcsős sétaúton fel kell menni a Bastei szikláihoz. Nem túl nagy a szintkülönbség, egy közepes túrázó is könnyen megcsinálja. Fent már tömeg van, de Basteit itt lehet csak megnézni. A hely és a kilátás fantasztikus. Van egy elzárt hely, ide külön belépődíjjal lehet bemenni, nem drága, de a legszebb részek itt vannak. Sok étterem, büfé van itt, közepesen galád árakkal. Ha kicsodálkoztuk magunkat, akkor visszafelé egy másik utat ajánlok, el kell menni a nagy parkolóhoz, ott jobbra kell fordulni és ott meg kell keresni a Swedenlöcher felé menő turista utat és azon kell lemenni. Ezen leérkezve becsatlakozunk a Rathenbe menő turista útba. Itt jobbra kanyarodva elmegyünk egy szép tó mellett (itt csónakázási lehetőség), majd beérkezünk Rathenbe. Innen a kompon visszamehetünk a kocsihoz. (szerintem nem egy nagy élmény, ha a parkolóig megyünk kocsival, onnan 10 perc séta a sziklákig, körülnézés, vissza a kocsihoz, így viszont egy hatalmas élmény tömeg nélkül. Egyébként a környéken több nagyon jó és látványos turista út van, érdemes egy hetet eltölteni Szász és Cseh Svájcban így együtt, Mi is ezt tettük)

A beszámoló Fotóalbuma ITT található!

 Bastei - Szász Svájc
 Bastei - Szász Svájc
 Bastei - Szász Svájc
 Bastei - Szász Svájc
 Bastei - Szász Svájc - ez a fizetős rész
 Bastei - Szász Svájc
Bastei - Szász Svájc

Bastei mellett azért elmentünk egy viszonylag könnyű túrával elérhető, nem központi helyre is, hogy azért az igazán jellegzetes sziklás tájat is lássuk, ez a Kuhstall:

                - Kuhstall:


Most Szász-Svájc egy viszonylag könnyen elérhető helyére látogatunk: ez a Kuhstall (magyarul: Tehénistálló). Ha valakinek kevés ideje van, de a Basteien kívül (ami azért elég kirakat darab) mást is látni akar, akkor ezt nézze meg. Bad Schandauban kell lekanyarodni az Elba parti útról a Kirnitzschtal felé. Innen kétféleképpen lehet tovább menni. Vagy letesszük a kocsit itt (ezen a részen már nem kell parkolódíjat fizetni) és felszállunk a villamosra! és ezzel elmegyünk a végállomásig. Vagy autóval odáig. Innen jól jelzett út megy a Kuhstallhoz. Aki nem ismeri Szász Svájcot, néhány szóval róla: hatalmas sziklacsoportok, némelyik csak 1-2 hektár területet vesz igénybe, némelyik ennek többszöröse. Közöttük gyönyörű fás területek, sok sziklával. A konkrét sziklacsoportoknál acél létrák, szűk hasadékok (néha csak fél méter széles és mondjuk 30 m magas), ezekben a hasadékokba lépcsők, láncok, stb. Mindez mégis olyan helyen, hogy egy kezdőbb turista is simán meg tudja csinálni. Így könnyen csodálatos élményhez juthatunk. Ezek a dolgok a Kuhstallnál is megvannak, lépcsőn lehet a tetejére felmenni, gyönyörű kilátás, egy hasadékban vezető lépcsőn lehet lemenni (vagy feljönni). Mi tovább mentünk innen, erre a vendéglővel szembeni meredeken lefelé menő lépcsőn van lehetőség. Vigyázat, itt a turista utak már nincsenek olyan pontosan jelezve, mint a cseheknél!


 Szász-Svájc - Kuhstall
 Szász-Svájc - Kuhstall, Gasthaus am Kuhstall
 Szász-Svájc - Kuhstall
 Szász-Svájc - Kuhstall
Szász-Svájc - Kuhstall

Vissza a főoldalra (katalógus)

"Svájcok", SzG3

Eddig nagyjából úgy volt, hogy van Svájc, az igazi. De ahogy kóborol az ember Európában, egyre több helyen kerül abba a helyzetbe, hogy ott ...